Robotik KodlamaArduino ile Robotik Kodlama

Arduino ile Dijital Saat Yapımı

Bu makalemizde Arduino ile Dijital Saat yapıp kodlayacağız. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler;

  1. Arduino UNO
  2. I2C Modüllü 2X16 LCD
  3. RTC DS1302 Modülü
  4. Jumper bağlantı kablolarımız.

RTC (Real Time Clock-Gerçek Zamanlı Saat) modülünün bir kaç farklı çipe sahip modeli vardır. Biz DS1302 kullanacağız. Sizde bir büyüteç yardımı ile RTC Modülü üzerindeki çipi okuyup kodlama işlemini ona göre yapınız.

Bağlantı şeklimiz aşağıdaki şekildeki gibi olacak. I2C LCD için diğer makalelerimizde de yaptığımız gibi SCL, SDA pinlerini kullanarak bağlantı sağlıyoruz LCD ekranımızı Arduino’ nun 5V çıkışına bağlıyoruz. RTC modülümüzü ise Arduino’ nun 3.3V çıkışına bağlıyoruz.

Bağlantılarımızı yaptıktan sonra MBlok programımızı açıp kodlama işlemine geçmeden önce ihtiyacımız olan eklentileri yükleyelim. Bu kodlamamızda “LCD I2C Eklentisi TR ve RTC TR” eklentilerime ihtiyacımız olacak. Uzantılar/ Uzantıları yönet seçeneklerinden eklentilerimizi resimlerdeki gibi indirelim.

     

Artık eklentilerimiz MBlock programımızın Robotlar kod bloğu altında gözüküyor olmalı. Şimdi kodlama işlemine geçebiliriz. İlk önce başlama kodunun altına LCD ekranımızı ve RTC modülümüzü pinlerini tanıtıp çalıştıran kodları ekliyoruz. Hemen altına “Zaman Ayarla” bloğu ile saatimiz çalışmaya başlayınca ilk göstermeye başlayacağız tarih ve saat bilgisini ayarlıyoruz. Tarih ve saati doğru çalıştığını görmek için 31 Aralık 2020 23:59:30 olarak ayarladım. Böylece 30 saniye sonra 2021 yılının ilk gün ve saatini gösterecek.

Birinci satıra tarih yazdırmasını istediğimiz için buraya tarih görüntüleme bloğunu ekliyoruz.

İkinci satırda saati göstersin ve yanında da 10. hücreden itibaren Gün bilgisini versin. Kodlarımızın son şekli aşağıdaki gibi olacaktır.

Siz saati ve tarih bilgisini güncel haliyle kodları değiştirebilirsiniz. Böylece Arduino ve RTC modülündeki enerji kesilmediği sürece saatimiz doğru şekilde çalışacaktır. Enerji kesildiği zaman tekrar kodladığınız tarih ve saat bilgisine geri döner.

Daha fazla proje bilgilerine ulaşmak için tıklayınız

 

Bu projemizi de tamamladık. İyi çalışmalar dilerim.

Daha fazla projeler yapmak için tıklayınız

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu