mBot Robotu İle Kodlama

mBot Robotumuzu Tanıyalım | mBot Kutu İçeriği

Bu bölümde mBot robotunu inceleyeceğiz. mBot robotunu satın aldıysanız nasıl kurulumunu yapacağınızı anlatan bir kitapçık paket içinden çıkacaktır. Ayrıca bu kitapçıkta birkaç başlangıç uygulamaları da yer almaktadır. mBot robotumuzu bir de beraber inceleyelim.

mBot
mBot

 

mBot Robot
mBot Robot

mBot’u satın alıp parçalarını birleştirdiğinizde şık ve sevimli bir robot ortaya çıkmaktadır. Bu robot, temel hareket kabiliyetlerine sahip olduğu gibi geliştirmeye de açık bir platform sunmaktadır. Cep telefonu, tablet gibi akıllı cihazlar ile kumanda edilebilme özelliğinin yanı sıra blok yazılım platformunu (mBlock) kullanarak bu robotu istenildiği gibi programlamak mümkündür. Modüler yapısı sayesinde kolayca sensörler vb. çevre birimleri eklenerek otonom (bağımsız) olarak çalışma yeteneği kazandırılabilir. Üzerinde bulunan mCore kartı Arduino desteklidir. Bu sayede yalnızca Scratch veya hazır programlara bağlı kalmayıp istenilen program yazılarak robota tamamen farklı özellikler kazandırılabilir.

mCore Kartı
mCore Kartı

mBot’un diğer robot kitlerinden en büyük farkı, uygun fiyatlı olmasıdır. “Her çocuk için bir robot” fikriyle ortaya çıkmış bir üründür. Bu yüzden karmaşık elektronik bağlantılar ve zorlayıcı mekanik montaja ihtiyaç duymaz.

mCore Montaj
mCore Montaj

Ayrıca mBot, LEGO Robot parçaları ile de uyumludur. mBot, devre kartının bulunduğu kutu üzerindeki uyumlu bağlantıları sayesinde LEGO parçaları ile kullanılabilmektedir. Arka ve ön kısımda bulunan montaj deliklerini kullanarak LEGO Mindstorm ve EV3 gibi gelişmiş kitlerin parçaları ile kullanabilirsiniz.

mBot Lego
mBot Lego

mBot Modelleri

mBot robotun Bluetooth ve 2.4GHz (wifi) kablosuz haberleşmeye sahip iki farklı sürümü bulunmaktadır. Bluetooth sürümü, 2.4GHz sürümünden farklı olarak akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar aracılığıyla kontrol ve programlama imkanı da sunmaktadır. 2.4GHz sürümü, daha çok sınıf gibi kalabalık ortamlarda birden fazla Bluetooth cihazının çalışması durumunda sinyal karışımını önlemek amacıyla tasarlanmıştır. Her ikisini de ihtiyacınıza göre tercih edebilirsiniz, ya da mBot uyumlu Bluetooth modülünü kullanarak 2.4GHz robotunuzu Bluetooth bağlantı yeteneğine kavuşturabilirsiniz.

mBot Kutu İçeriği

mBot kitinin kutu içerisinden robotun ana gövdesi, motorlar ve tekerlekler, kontrol kartı, ultrasonik sensör, kızılötesi uzaktan kumanda, hızlı montaj kılavuzu ve bir adet çizgi izleme pisti çıkmaktadır. Demonte halde gelen robotu, resimli kılavuz yardımıyla 15 dk içerisinde kullanıma hazır hale getirebilmeniz mümkündür.

mBot Parçaları
mBot Parçaları

mBot’un yanında gelen kızılötesi kumanda aşağıdaki gibidir:

mBot Kumanda
mBot Kumanda
Kumandayı kullanabilmemiz için öncelikle CR2025 tipinde bir saat piline ihtiyacımız var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu