Robotik KodlamaArduino ile Robotik Kodlama

Mesafe Sensörü Uygulaması

HC-SR04 (Mesafe Sensörü) Kullanımı

Mesafe Sensörü Uygulaması

 

HC-SR04 Mesafe Sensörü: İlk önce ultrasonik sinyallerden bahsedelim. Doğadaki canlılar gözlemlenerek Ultrasonik sinyaller ilk olarak 2. Dünya Savaşında Radarlarda kullanıldı. Doğadaki yarasalar, balinalar, yunus balıkları ultrasonik ses dalgalarını kullanır. HC-SR04, Ses dalgalarını kullanarak mesafe ölçümü işlemi için kullanılan bir aygıttır. Üzerinde ses dalgaları için bir verici (Hoparlör) ve bir alıcı (Mikrofon) bulundurur. Verici üzerinden ses dalgaları yayımlar bu dalgaların bir yüzeye çarpıp geri dönmesi arasında geçen süre hesaplanarak mesafe ölçümü yapar. 2cm – 400cm (4m) aralığında ölçüm yapabilmektedir.
Mesafe Sensörü Uygulaması. Distance Sensor Application.
HC-SR04 (Mesafe Sensörü) Kullanımı

HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü ile Uzaklık Ölçümü (İnteraktif Kullanım)

Bu uygulamamızda da HC-SR04 Mesafe sensörümüz ile Bilgisayara bağımlı “İnteraktif” mesafe ölçümü yapacağız. İçinde bulunduğunuz odanın boy ve enini ölçüp, çarparak kaç m2 olduğunu hesaplayabilirsiniz.

  • Devre Tahtamız üzerinde HC-SR04 bağlantılarını yapalım.
  • Kod bloklarından Robotlar/Arduino altında yer alan “Ultrasonik 13 tetik pimi 12 okuma pimi” kod bloğunu kodlama alanına sürükleyip bırakalım. Burada Tetik Pimi=Trig, Okuma Pimi= Echo’ dur.
  • Diziler/ Veri&Blok seçeneğinden “Mesafe” isminde bir değişken oluşturalım. “Mesafe, 0 olsun” kod bloğunu da kodlama alanına sürükleyip bırakalım.
  • Diziler/ İşlemler seçeneğinden “hello ile world i birleştir” kod bloğunu ve

“….i yuvarla” bloğunu da kodlama alanına sürükleyip bırakalım.

  • Kod Bloklarımızı Resim’ deki son haline getirelim.
  • Kodlarımızı Arduino kartımıza yüklemek için, interaktif uygulamalarda “Aygıt Yazılımı Güncellemesi” seçeneği ile yükleyip “Yeşil Bayrak” a tıklayarak çalıştıralım.
Mesafe Sensörü Uygulaması. Distance Sensor Application.
HC-SR04 (Mesafe Sensörü) Kullanımı

HC-SR04 (Mesafe Sensörü) Kullanımı

Kodlarımızı yorumlarsak; HC-SR04 okuduğu uzaklık değerini “Mesafe” değişkenine atayacak, Mesafe değişkenindeki değeri yuvarlayıp virgülden sonraki 6 basamağını göstermeyecek ve “cm” değeri ile birleştirecek. Pandamız konuşma baloncuğu ile mesafeyi bize söyleyecek.

Daha fazla projeler yapmak için tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu