Tinkercad ile 3D

Tinkercad Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tinkercad, herkesin kolayca kullanabileceği tarayıcı tabanlı 3D tasarım ve modelleme aracıdır. Windows, Mac veya Linux üzerinde HTML5/WebGL desteğine sahip tüm web tarayıcılarında çalışır. En iyi performansı Chrome ve Firefox’ da gösterir. Tinkercad ile oluşturduğunuz 3D tasarımlar buluta kaydedilir. Bu sayede internet bağlantısına sahip olduğumuz her yerden tasarımlarımıza erişebiliriz.

Nasıl Üye oluruz?

Üyelik için “KAYDOL” butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda ülke bilgisini seçip, doğum tarihini giriyoruz ve “Next” butonu ile ilerliyoruz.

Daha sonra e-posta ve şifre oluşturarak kaydımızı tamamlıyoruz.

Tasarım Ekranı

Profil bilgilerini düzenledikten sonra “Yeni tasarım oluştur” butonu ile ilerliyoruz.

Karşımıza gelen çalışma düzlemi üzerinde tasarımımızı gerçekleştirebilir veya hazır şekillerden yararlanarak tasarımı oluşturabiliriz.

Burada çalışma düzleminin alt, üst, ön, arka yönlerinin görünümünü sağlamakta ve düzlemin büyüklüğünü ayarlaya bilmekteyiz. Böylelikle tasarımı tüm yönlerden görebilmemize yardımcı olur. Tinkercad’ in sol üst tarafında bulunur, tasarımınıza yakından bakmanıza yardımcı olur. Kaydırma tekerleği olan bir fareye sahipseniz, düzlemi yakınlaştırıp uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz.

     

Şekiller, Tinkercad’ deki temel yapı nesneleridir. Tüm şekillere malzeme ekleyip kaldırabilir, kendi şekillerinizi içe aktarabilir veya oluşturabilirsiniz. Birden fazla şekli gruplayarak yeni modeller oluşturabilirsiniz. Karmaşık şekiller sayesinde çok ayrıntılı modeller tasarlayabilirsiniz.

“Temel Şekiller, Metin, Semboller, Bağlayıcılar, Ekstralar” gibi başlıklar altında hazır tasarımlara ulaşabilirsiniz.

Tasarımı düzlem üzerinde ölçeklendirebilir, fare yardımı ile düzlem ve eğimi ayarlayabiliriz. Şekli sürüklemek için imleç şeklin üzerindeyken sol fare düğmesine basılı tutup, ardından fareyi hareket ettirebiliriz. Ayrıca şekli seçmek için şekle sol tıklayabilir, ardından klavyedeki yön tuşlarını kullanarak şekli hareket ettirebiliriz.

Tasarladığımız şekillerde delikler oluşturmak için; şekli içi boş veya dolu (katı) olarak ayarlayabiliriz.

Vektör şekiller oluşturup içe aktararak 3D modele dönüştürebiliriz. Ayrıca dışarıdan 3D dosyalar içe aktararak düzenleyebilir, Tinkercad şekilleri oluşturabiliriz.

İçe Aktar seçeneği ile daha önce hazırladığımız tasarımımızı yükleyebiliriz.

Veya Dışa aktar seçeneği ile burada oluşturduğumuz tasarımı “STL” uzantısını seçerek bilgisayarımıza indirebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu