Tinkercad ile 3D

3D Modelleme Nedir?

3D Modelleme Nedir?

 

3D = 3 Dimension (3 boyutlu) terimini inceleyeceğiz.

İhtiyacınız olan parçaları 3 boyutlu bir ortamda yaratabilirsiniz ve geliştirebilirsiniz. Bu 3 boyutlu ortamı da size hazırlayan bir 3D tasarım programı dır.

3 boyutlu tasarım programları ile 3D tasarım yapmak, sizi daha zor olan kalem ve kağıt ile çizmekten kurtararak zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Tasarladığınız nesnede beğenmediğiniz bir parça gördüğünüzde, bir kaç komut ile o parçasını yeniden tasarlamanız mümkün. 3 boyutlu bir ortamda 3D tasarım yaptığınızdan dolayı çizdiğiniz nesneyi her görüş açısından rahatça görebilirsiniz.

İmalat aşamasına geçmeden önce 3D tasarım yaptığınız objeyi her açıdan görebilmeniz, üretim hatalarını minimuma düşürecektir. Hatta bazı 3D tasarım programlarında mühendislik ölçümleri yapabilmeniz bu hataları tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu da maliyetleri ve zaman kaybını önleyecektir.

3D tasarım, bilgisayar üzerinden oluşturulan cansız nesnelerin modellemesine denir. Bu işi yapan kişilere 3D tasarımcı / uzmanı denilmektedir.

Bir modelleme için gerçekçi bir resim veya ve referans resim de diyebiliriz. Bunun üstüne tutulacak bir obje ve bu objenin hamur gibi oyulması ile modellenmesi ve bunu gerçekçilik sağlamak için kaplama ve render işlemleridir.
3D tasarım günümüzde çok gelişmiştir. Bir o kadar da yaygınlaşmıştır. Gelecekte insanlar daha çok bu hizmetleri satın almaya meyilli olacak ve yeni yeni alanlarda ortaya çıkacaktır.

3D Modelleme Nedir? 3D Modeling

3D Modelleme Nedir?

Günümüzde üç boyutlu modelleme, tasarımı iyileştiren ve üretim sürecini hızlandıran bir adımdır. Üretim öncesi birtakım mühendislik hesaplamalarını yapar-kolaylaştırır, var olan hataların kapatılması konusunda yardımcı olur, ürünü konumlandıracağımız yer ile ilgili ölçüleri almamıza ve gerçeklik simülasyonu (render) ile ürünü daha kolay pazarlamamızı sağlar. Günümüzde çoğu tasarım üretime geçmeden önce render görüntülerini medyaya sunarak pazarın nabzını yoklar.

Başlıca 3d Modelleme Programları

  • Rhinoceros
  • Alias
  • Catia
  • Solidworks
  • İnventor
  • 3ds Max
  • AutoCAD 3D
  • Maya

Bu programlar, kullanıcıların kullanım amacına ve yaptıkları modelin karakterine bağlı olarak değişebilir.

Basit yapı ve parça modellemeleri yapacak olan kişiler SketchUp programını kullanabilirken, makine parçası oluşturmak, bina modelleme yapmak isteyen kişiler SolidWorks veya AutoCAD programını tercih edebilirler.

3D modelleme programları animasyon ve oyun grafikleri çiziminde de kullanılabilir. 3D animasyonlar için yapılan 3D modellemelerde sık kullanılan programların başında 3D Studio Max gelir. 3DS Max programı, günümüzde filmlerdeki özel efektlerin hazırlanmasında, animasyon modellerinin oluşturulmasında, oyun grafiklerinin oluşturulmasında ve mimari sunumlarda sıklıkla kullanılır.

3D Modelleme Nedir? 3D Modeling.

bir sonraki yazımızda öğrenciler ve amatörler için birçok 3D tasarım işinizi kolayca yapacağınız ücretsiz ve internet üzerinden üye olup tasarımlar oluşturabileceğiniz Tinkercad’ den bahsedeceğiz.

https://www.tinkercad.com/

 

Daha fazla projeler yapmak için tıklayınız

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu