Kodlama

SCRATCH NEDİR?

Scratch programı eğlenceli bir ortamda resim, ses, müzik gibi çeşitli medya araçlarını bir araya getirebileceğimiz, kendi animasyonlarımızı, bilgisayar oyunlarımızı tasarlayabileceğimiz ya da interaktif hikayeler anlatabileceğimiz ve paylaşabileceğimiz bir blok tabanlı programlama aracıdır.

6-16 yaş grubuna kodlamayı öğretmek ve tasarım becerisi kazandırmak için kullanılır.

Scratch web sayfası, Scratch’ i öğrenebilmemiz için birçok kaynak içermektedir. Web sayfasını ziyaret etmek isterseniz ‘ http://scratch.mit.edu ’ adresinden Scratch ana sayfasına ulaşabilirsiniz.

ÜYE OLMA VE SİTEDE ÇALIŞMA

http://scratch.mit.edu adresi açıldığında sağ üstteki Scratch’a Katıl bağlantısından siteye üye olabilirsiniz.
Daha sonraki kullanımlarınızda aynı sayfadaki Giriş bağlantısıyla da sisteme kullanıcı adı ve şifrenizle girebilirsiniz.
Bu sayfa üzerindeki Oluştur bağlantısıyla doğrudan site üzerinde çalışarak programlar geliştirebilirsiniz. Keşfet bağlantısını kullanarak diğer üyeler tarafından hazırlanan programları hazırlanma aşamalarını ve kullanılan komutları görebilirsiniz.

 

 

scratch programını internet üzerinden kullanabileceğiniz gibi, bilgisayarınıza “ofline editor” yazılımını indiripde kullanabilirsiniz. Bunun için sayfanın en altında yer alan “Destek” başlığı altındaki “İndir” bağlantısına tıklayınız.

Şu anda Scratch 3.0 sürümü kullanılmakta, fakat siz bilgisayarınızın sistem özelliklerine göre daha eski versiyonlarını da kullanabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda Scratch 2.0 versiyonu Arayüz ekranı ve kod bloklarını tanıyacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu