TINKERCAD ile Robotik Kodlama

Servo Motor ile Açılı Hareket

Bu uygulamamızda Servo Motor kullanarak 0- 180 derece arasında açılı hareket yapan devreyi kurup kodlayacağız.

Bu uygulamamızda Arduino kartı ve Mikro Servo Motor kullanarak devreyi kuracağız. Mikro Servo Motorları kısaca bir tanıdıktan sonra devremizi hazırlayalım.

Servo motorlar, Arduino projelerinde en çok kullanılan motor çeşitlerinin başında gelmektedir. Özellikle robot kollarda kullanılır. Servo motorlar genellikle 0 ile 180 derece arasında dönüş yapabilen motorlardır. Ayrıca 360 derece dönebilen çeşitleri de bulunmaktadır.

Servo motorların 3 farklı renkte kablosu bulunmaktadır. Bunlardan kahverengi olan Arduino GND pimine, kırmızı olan Arduino 5V pimine ve turuncu veya sarı olanı ise Arduino PWM pimlerinden (Sayısal 3,5,6,9,10,11) birine bağlanmalıdır.

Devremizi aşağıdaki resimdeki gibi hazırlayıp, Mikro Servo Motorumuzun sinyal ucunu 9 nolu PWM pimine bağlıyoruz.

Devremizi kurduktan sonra, sağ üst köşedeki Kod butonuna tıklayarak, kod alanını açıp kodlarımızı 0 dereceden başlayarak 1 sn aralıklarla 45-90-135-180 derece açı yapıp, tekrar 0 dereceye dönmesini sağlamak için kod bloklarımızı aşağıdaki gibi hazırlıyoruz.

Kodlama işlemimizi tamamladıktan sonra, simülasyonu çalıştırmak için; ‘Simülasyonu Başlat’ butonuna tıklayarak servo motorumuzun açılı hareket yapmasını gözlemliyoruz.

NOT: Simülasyonun çalışma hızı, internet bağlantınızın hızı ve bilgisayarınızın hızına bağlıdır. Biraz sabırlı davranarak kontrol edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu