TINKERCAD ile Robotik Kodlama

Arduino ile Dijital Metre

Bu uygulamamızda Tinkercad’ de Ultrasonik Mesafe Sensörü ve LCD I2C kullanarak dijital bir metre nasıl yapılacağını öğreneceğiz.

Mesafe sensörü adından da anlaşılacağı gibi kulağımızla duyamayacağımız bir frekansta ultrasonik ses dalgaları yayıp bir engele çarpıp dönme süresine göre mesafeyi ölçen bir devre elemanıdır.

Devremizin bağlantılarını aşağıdaki gibi yaparak hazırlayalım. LCD I2C ekranımızın bağlantısını önceki uygulamamızdan hatırlıyoruz. Ultrosonik Mesafe Sensörümüzün Tinkercad’ de kullanılan şeklinde bir sinyal ucu bulunmakta biz bu sinyal ucunu dijital 8 pimine bağladık. VCC ve GND pimlerini Breadboard devre tahtamız üzerinden dağıttık.

Kodlarımızı da aşağıdaki gibi hazırlıyoruz. Burada dikkat edeceğimiz nokta; Kodlama alanında Değişkenler başlığı altında yer alan “Değişken Oluştur” seçeneğinden “Mesafe” isminde bir değişken oluşturup, mesafe sensörünün ölçtüğü değeri bu değişkene atıyoruz.

Kodlama işlemimizi de tamamladıktan sonra “Simülasyonu Başlat” düğmesi ile çalıştırıyoruz. Mesafe Sensörü üzerindeki yuvarlağı yakınlaştırıp uzaklaştırarak ölçülen mesafe değeri ile ekranda yazan değerin doğruluğunu gözlemliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu