TINKERCAD ile Robotik Kodlama

PIR Sensörü ile Hırsız Alarmı

PIR Sensörü ile Hırsız Alarmı

Önce PIR Sensörümüzü tanıyarak başlayalım;

PIR Sensor
PIR Sensörü

Hareket Sensörü, PIR (Pasif Kızıl Ötesi) Sensörü veya HC-SR501 olarak da bilinir. 3 – 7 metre ayarlanabilir algılama mesafesine ve Ayarlanabilir gecikme süresine (algılama sonrası hassasiyet) sahiptir. Ortamdaki ısı değişimlerini algılayarak hareket algılayan bir sensördür.

Genellikle otomatik yanan apartman aydınlatmalarında veya otomatik kapılarda karşılaşmışızdır. 3 pinlidir, 1 adet dijital çıkış pini, GND ve VCC (5V) pinleri bulunur.

Bu uygulamamızda Pır Hareket Sensörümüz hareket algıladığı zaman Kırmızı LED’ i yakarak ve Buzzer’ dan uyarı sesi vererek bize haber versin.

Pır Hareket Sensörümüzün veri pinini, 2 numaralı sayısal pine bağlayarak, hareket algıladığı zaman 1 bilgisini gönderince LED’ imizin yanmasını ve Buzzer’ ın ses üretmesini sağlayacak devreyi kurduk.

Burglar Alarm with PIR Sensor
PIR Sensörü ile Hırsız Alarmı

Devremizi kurduktan sonra kodlamaya geçiyoruz. Kodlarımızı oluştururken;

İlkönce Hareket isminde bir değişken oluşturup PIR Sensöründen gelen verileri bu değişkene atıyoruz. Eğer hareket algılanırsa Hareket değişkeninin değeri 1 oluyor, Kırmızı Led 1 saniye yanıyor ve Buzzer 1 saniye boyunca uyarı sinyali veriyor. Hareket olduğu sürece bu işlemi tekrarlıyor.

Alarm Codes with PIR Sensor
PIR Sensörü ile Alarm Kodları

Simülasyonu Başlat butonuna tıkladıktan sonra PIR Sensörüne tıklayıp üzerindeki daireyi fare ile basılı tutup hareket ettirerek Alarmımızın çalışmasını gözlemleyin.

Daha fazla projeler yapmak için tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu