Robotik KodlamaArduino ile Robotik Kodlama

Bluetooth ile Servo Motor Kontrolü

Bluetooth ile Servo Motor Kontrolü

 

Bluetooth uygulamamız ile Servo Motorumuzu 0,45,90,135,180 derece hareket ettirmek için SG-90 Mini Servo motoru devre tahtasına Resim’ deki gibi bağlayınız.

Bluetooth ile Servo Motor Kontrolü

Bu uygulamamızda da Android uygulamamızdan Bluetooth modülümüze 0, 45, 90, 135, 180 sayısal verileri gönderiyoruz. Gelen sayısal veri değeri ile Servo motor açısını belirliyoruz.

Burada veri tiplerinden kısaca bahsetmek istiyorum;

Sayı veri (integer): Negatif ve Pozitif Tam sayılardan oluşur. Alabileceği değerler -2.147.483.648 ile 2.147.483.647 arasıdır. (0,5,25,…)

Karakter veri (Char): Karakter veri tipi, sadece bir adet harf, rakam, sembol veya alfa numerik değeri alabilir. (a, k, %,&,…)

String veri: Tek bir karekter yerine bir sözcük, bir tümce kullanmamız gereken durumlarda string veri tipi kullanılır. (kirmizi, mavi, Mustafa Kemal Ataturk,…)

Buna göre Sayı veri (integer) kullanarak kodlarımızı aşağıdaki gibi tasarlayalım.

Bluetooth ile Servo Motor Kontrolü
Bluetooth ile Servo Motor Kontrolü Kodları

Kod yüklendikten sonra Mobil cihazdan (Akıllı Telefon, Tablet) “Bloklarla Robotik Kodlama” uygulamasını açıp SERVO MOTOR KONTROLÜ butonuna tıklayıp, ekrandaki 0,45,90,.. butonlarına tıklayarak,gelen açı değeri kadar servomuzun döndüğünü göreceksiniz.

Bu ve LCD Uygulamalarımızda bluetooth modülü ve Servo motor, LCD ekran birlikte çok akım çektiğinden bilgisayarımıza usb porttan bağlı olarak Arduino UNO’ muzu beslememiz yeterli olmayacaktır. Benim önerim 7,4V 850 mAh Lipo Pil ile Arduino üzerindeki Vin ve GND girişlerinden Arduino’ yu beslemenizdir.

Bluetooth ile Servo Motor Kontrolü

Daha fazla projeler yapmak için tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu